Výběr vhodného dna a pozadí je neméně důležitá věc při zakládání vašeho nového akvária.
Část I. – dno
Co nasypat na dno akvária?
Pokud chceme zbudovat akvárium, které není zaměřeno na konkrétní biotop, použijeme křemičitý písek (dále jen písek) zrnitosti 1-2mm u mini akvárií a frakce 2-5mm u ostatních nádrží.
Koupit písek v obchodě nebo donést z přírody?
Obě možnosti jsou správné, nenechte se obalamutit, že pouze to z obchodu je správně. Ať už koupíte písek v obchodě či ho donesete z přírody, VŽDY ho krátce povařte například ve velkém hrnci. Z hladiny odstraňte nečistotu a mastnotu, poté vodu slijte a postup opakujte s další dávkou štěrku a s novou vodou. Po vychladnutí máte písek připravený k použití. Pokud si donesete písek z přírody, musíte tento prosít vhodným sítem, abyste získali doporučenou zrnitost. Pokud se tomuto kroku chcete vyhnout, kupte písek již dané zrnitosti v obchodě.
Jakou barvu dna použít?
Tady záleží na vašem vkusu, případně nevkusu. Někdo upřednostňuje černý křemičitý písek, jiný hnědý či béžový, někdo mix několika hnědých odstínů. Vždy by dno mělo působit přirozeným dojmem. Vyvarujte se bílého písku (neplatí pro některé speciální či biotopní nádrže).
Jaký písek je nevhodný?
Nevhodný je písek velké zrnitosti, protože do takového písku se špatně zasazují akvarijní rostliny, špatně v nich drží. Naprosto nevhodný je písek, který je ostrý, jedná se o tzv. drť. Tato může zranit rybám tlamky. Někde ji přesto prodávají jako akvarijní písek, toto prosím pečlivě sledujte. Naprosto nevhodný je i písek s obsahem vápníků, jelikož vápník se bude ve vodě pozvolna rozpouštět a zvyšovat tvrdost vody. Toto je většinou nežádoucí.
Co je to octový test a k čemu slouží?
Pokud si z přírody či z obchodu donesete písek, případně i kameny, můžete (ale nemusíte) provést tzv. octový test. Na písek či kámen nalijte trochu neředěného octu a pokud písek nešumí je vše v pořádku. Pokud tento šumí, tak do akvária rozhodně nepatří, protože ve složení je vápník, který při rozpouštění bude ovlivňovat vlastnosti vody. Octový test proveďte vždy s každým pískem a to i v případě, že tento kupujete v obchodě. Správné dno je základem dobře fungujícího akvária.
Jeden či dva šumící kameny ve větším akváriu ničemu nevadí, takže žádnou paniku!
Část II. – pozadí
Z jakého materiálu zvolit akvarijní pozadí?
Dnes máme na výběr z několika možností. Prvním a zároveň nejvyhledávanějším způsobem je nalepení jednobarevné PVC fólie tmavé barvy na zadní sklo akvária (z vnější strany). Je to finančně minimálně nákladné a přitom efektivní. Tuto fólii zakoupíte buď v akvaristice nebo v jakémkoli grafické studiu či tiskárně s digitálním tiskem. Aplikaci zvládne každý, ovšem doporučujeme zkusit nanečisto.
Druhou možností je zajít do obchodu a koupit si 3D pozadí vhodných rozměrů a vámi lahodícího designu. Tato pozadí jsou vyhotovena z lehkých materiálů, jsou z jednoho nebo více kusů, které je možno zaříznout například zalamovacím nožem a k zadní stěně bodově přilepit akvarijním silikonem.
Třetí možností je vyrobit si pozadí svépomoci. Použít můžete například polystyren, který vytvarujete do podoby skalisek horkovzdušnou pistolí či pájkou a nanesete na něj vhodný nátěr. Nebo pozadí vyrobíte z břidlice, kterou nalepíte opět akvarijním silikonem na tabuli z neskleněného materiálu a celou tuto část vložíte do akvária k zadní stěně. NIKDY nelepte břidlici přímo na zadní stranu akvária! Na stránkách youtube najdete mnoho a mnoho video návodů jak takovéto pozadí vyrobit.
- 3D pozadí (kupované i doma zhotovené) ubírá litráž v nádrž (někdy více, někdy méně, záleží na plastičnosti daného pozadí).
- pokud necháte vaši nádrž hustě zarůst akvarijními rostlinami, tak z tohoto pozadí moc neuvidíte
- pozadí ve formě nalepené obrázku s rybymi či kytkami je nejen nemoderní, ale hlavně neestetické