Výběr vhodné velikosti akvária

Výběr vhodné velikosti akvária je s výběrem vhodné osádky nejdůležitější krok, který musíte učinit.

V dnešní době je velmi mnoho možností jak velké akvárium pořídit a jaké ryby v něm chovat. Od maličkých tetrovitých či živorodých rybek přes větší ryby z afrických jezer Malawi či Tanganika, až po velké dravce Amazonie. Další možností je tzv. krevetkárium, což je malé akvárium pro chov maličkých krevetek. To se vám vejde i na psací stůl a máte krásnou “živou lampičku”.

Vždy je samozřejmě lepší mít nádrž větší než menší. Do větší můžete umístit ryby jak malé tak i velké, do té malé už pouze ty malé.

Rozdělení nádrží podle velikosti + příklady využití:

mini akvária – objem do 30 litrů

  • absolutně NEVHODNÉ pro chov dospělých ryb, možnost využít jako krevetkárium, jako mini rostlinné akvárium nebo třeba porodnička pro malé živorodé rybky)

malá akvária – objem 30 – 80 litrů

  • porodnička, krevetkárium, rostlinné akvárium, bettárium. Drobné ryby do cca 4-5cm a to v počtu odpovídající danému druhu a konkrétní velikosti nádrže.

střední akvária – objem 80 – 180 litrů

  • rostlinné akvárium, společenské akvárium pro drobné tetrovité a živorodé rybky, možnost již tvořit pěkné biotopní nádrže. Menšími druhy ryb do cca 6-7cm a to v počtu odpovídající danému druhu a konkrétní velikosti nádrže.

větší akvária – objem 180 -280 litrů

  • rostlinné akvárium, společenské akvárium, biotopní nádrže. Ryby do délky cca 10cm a to v počtu odpovídající danému druhu a konkrétní velikosti nádrže. 

velká akvária – objem 280 – 500 litrů

  • rostlinné, společenské i biotopní nádrže, také již Tanganika a Malawi

maxi akvária – nad 500 litrů – 1000 litrů

  • rostlinné, společenské i biotopní nádrže, také již Tanganika a Malawi

mega akvária – nad 1000 litrů

  • rostlinné, společenské i biotopní nádrže, také již Tanganika a Malawi, mořská akvária