Akvarijní technika patří k akváriu stejně jako ryby či rostliny, proto je pro vás neméně důležitá.
Zaměříme se na to, co budete v začátcích potřebovat. Máte dvě možnosti jak postupovat při koupi akvária a techniky.
Pořídit si akvarijní set
- takovýto set obsahuje akvárium, dále akvarijní kryt se zabudovaným osvětlením a vypínačem, v drtivé většině také el. filtraci a el. topítko s termostatem. Jako příslušenství občas dostanete v ceně například rámeček pod akvárium v barvě krytu, pěnovou podložku pod akvárium, síťku na ryby, teploměr, tapetu na nalepení na zadní stěnu akvária, malé balení krmení pro ryby apod. Záleží na dodavateli a prodejci, na jejich “akcích” apod.
- Nevýhodou akvarijních setů je nedostatečná filtrace, respektive předimenzovaný průtok čerpadla s absolutně nedostatečně velkou filtrační hmotou (molitan, bioakvacit). Lze vyřešit tak, že setový filtr do nového akvária nepoužijete a místo něj pořídíte čerpací hlavu s kostkou molitanu, případně pořídíte filtr vnější. Obě možnosti jsou správné! Záleží jen a jen na vašem vkusu a financích. Filtr, který byl součástí setu samozřejmě nevyhazujete, tento si uschováte jako záložní.
Pořídit si každou věc samostatně
- tento způsob je vhodný nejenom pro pokročilé akvaristy, ale i pro začátečníky, jen je potřeba vědět kde a co pořídit. Zabere tedy více času a cenově se dostanete výš, stejně k tomuto bodu ale jednou dospějete 😀
- Výhodou tohoto způsobu je zvolit si akvárium například bez krytu, tedy tzv. otevřenou hladinu, nad toto akvárium pak umístit osvětlení, které vyhovuje nejen budoucímu zaměření akvária, ale také designu (slabé osvětlení např. pro amazonii, silné osvětlení pro rostlinná akvária, středně silné osvětlení pro ostatní nádrže). Dále máte možnost si vybrat již v počátku typ filtrace (vnitřní nebo vnější), zvolit si jakýkoli rozměr nádrže včetně atypických tvarů atd.
Co budu potřebovat pro začátek?
Pro začátek budete potřebovat následující akvarijní techniku:
- akvarijní filtraci (vnitřní či externí)
- akvarijní osvětlení (zabudované v krytu nebo světelnou rampu – obojí lze se zářivkami nebo LED diodami)
- topítko s termostatem.
- dále doporučuji digitální spínací hodiny, do kterých zapojíte osvětlení , které se bude automaticky ráno spínat a večer vypínat. (spínací hodiny zastrčíte do zásuvky a přívodní kabel od osvětlení zastrčíte do těchto spínacích hodin, nastavíte čas zapnutí a vypnutí = zvládne i malé dítě).
- často budete mít možnost shlédnou obrázky setových akvárií včetně skříňky (stolku) pod akvárium. Tyto akvarijní stolky nebývají součásti ceny, cenu za stolek je potřeba dohledat a připočítat.
- podrobnější informace k celému tématu najdete již brzo v MENU v záložce AKVARIJNÍ TECHNIKA, které pro Vás připravujeme.