Správné založení akvária je klíčem ke zdravé akvarijní nádrži.
Část první – kontrola, umístění a příprava akvária
- První krok musí VŽDY ZAČÍT KONTROLOU! Akvárium prohlédneme ze všech stran včetně rohů a hran! V žádném případě nepoužívejte poškozené akvárium!
- Nyní proveďte zkoušku těsnosti akvária – test doporučuji provádět venku nebo v místnosti, kde nevadí případný únik vody. Na rovnou podlahu či pevný stůl položte měkčenou podložku nebo polystyren. Na tuto položte akvárium a napusťte ho až po okraj vodou.
- Venkovní hrany a rohy důkladně otřete suchým hadříkem. Nyní necháme akvárium akváriem a nachystáme si vše ostatní.
- Na rovné a pevné místo umístíme akvarijní skříňku (případně jiný vhodný kus nábytku). Jelikož podlaha bývá často nerovná, srovnáme skříňku do roviny pomocí vodováhy či samonivelačního laseru a vypodložíme PEVNÝM materiálem (NE přeloženým papírem, kobercem apod.). Nezapomeňte skříňku umístit v takové vzdálenosti od stěny či rohu místnosti, aby za ní zbyl manipulační prostor pro elektro kabeláž. Až bude na skříňce naplněné akvárium vážící desítky či stovky kilogramů, bude již pozdě na jakýkoli přesun.
- Nyní je čas vrátit se zpět k naplněnému akváriu a zkontrolovat hmatem hrany a rohy akvária zda-li nejsou vlhké. Pokud jsou suché, je akvárium v pořádku připraveno k použití. Pokud jsou hrany vlhké, znamená to, že dochází k průsaku ve spoji a takovéto akvárium reklamujte.
- Pokud je akvárium po testu v pořádku, umyjte jej vodou bez přídavků saponátů.
- Sklo ze všech stran ještě jednou důkladně zkontrolujte a umístěte na připravenou skříňku s podložkou (pěněná, polystyrenová apod.).
- V tomto bodě je potřeba si důkladně rozmyslet jaké pozadí budete používat. Pokud máte nachystanou samolepící PVC tapetu, tak ji nyní pomocí stěrky nalepte na vnější stranu akvária. Pokud má některá ze stran škrábnutí, nalepte tapetu na tuto stranu, ať nemáte škrábanec na přední straně akvária. Doporučuji zvolit tapetu jednobarevnou a tmavou. Tapety s grafikou rostlin a ryb jsou ve výsledku dosti nevkusné a kýčovité.
Část druhá – vytvoření layoutu I. – dekorace
- Na vytvořený terén si položte kořeny nebo kameny, které chcete použít. Doporučuji použít buď jedno nebo druhé. Ne každý umí sladit obojí dohromady. Tento krok není úplně jednoduchý, nespěchejte, dejte si na čas. Klidně několik hodin či dnů. Zkoušejte, přestavujte. Ne vše co se vám líbí večer se vám bude líbit i ráno. Pokud máte pod pískem/substrátem zásobní hnojivo, tak buďte opatrní a snažte se dno nerozhrabat. V případě použití velmi velkých a těžkých kamenů použijte pod tyto podložku, případně vyšší vrstvu písku. Nikdy nepokládejte velké kameny přímo na skleněné dno akvária. Buďte při pokládání i přemisťování velmi opatrní! A znovu opakuji – NESPĚCHEJTE. Co se týče dekorací typu hrad, potápěč, mušle, chobotnice apod., tak takové věci do akvária nepatří. Napřed se naučte jak se o akvárium starat, jak funguje rovnováha uvnitř akvarijní nádrže, proč se ryby chovají tak či onak a až to vše budete znát, tak experimentujte třeba i s hradem, potápěčem či ponorkou. Znovu ale opakuji, že čím méně plastů v nádrži je, tím lépe.
Část třetí – vytvoření layoutu II. – rostliny
- Ve chvíli, kdy jste se svým návrhem u konce, nastal čas zasadit akvarijní rostliny. Zásadně ty živé. Umělé rostliny vám v žádném případě nepomůžou udržovat biologickou rovnováhu ve vašem akváriu tak jako rostliny živé. Ty totiž za pomoci umělého akvarijního osvětlení a látek ve vodě rozpuštěných produkují kyslík tolik potřebný pro život ryb. Jedná se o tzv. fotosyntézu. Celý substrát opatrně zalijte vlažnou vodou (20-25°C). Když píšu opatrně, myslím tím opatrně. Do akvária položte například misku nebo talíř a nalévejte po celou dobu vodu do tohoto talíře/misky. Zbytečně si nenapouštějte půlku nebo dokonce celé akvárium.
- Postup sadby akvarijních rostlin je následující: rostliny, které jste si zakoupili v akvaristice, vyjměte z košíčků a opatrně, ovšem pečlivě odstraňte minerální vatu. Kořínky rostlin zastřihněte nůžkami na délku 2-5cm (podle velikosti rostliny), přičemž dávejte pozor ať nepoškodíte hlavní kořen. Takto upravené rostlinky důkladně opláchněte ve vlažné vodě. Začněte sadbou nízkých typů rostlin v přední části akvária. Tvořte skupinky stejných druhů a dodržujte mezi rostlinami rozestupy 3-5cm. Ve střední a zadní části sázíme rostliny vyššího vzrůstu. V této chvíli si dopusťte do akvária více vody, ať se rostliny při sázení nelámou a nejsou zbytečně delší dobu na suchu. Při sázení používejte akvarijní pinzetu, je to opravdu o hodně jednodušší než sázet prsty. Chce to trošku tréningu a trpělivosti, ale jde to. Doporučuji vám osázet alespoň 50% plochy dna. Pro začátek platí čím více, tím lépe. Z toho množství by mělo být alespoň 50% rostlin rychle rostoucích. Část těchto rostlin časem (po několika týdnech či měsících) nahradíte jinými typy rostlin.
Část čtvrtá – instalace a spuštění techniky, závěrečné doporučení
- Pokud máme vše zasazeno, dolijeme akvárium do 80% a nainstalujeme potřebnou techniku (VÝBĚR VHODNÉ TECHNIKY). Po nainstalování techniky dolijeme akvárium do plna, což bývá zhruba 2cm od vrchního okraje.
- Zapnete filtraci, která od této chvíle poběží 24/7/365 = NONSTOP.
- Nastavíte digitální spínací hodiny pro osvětlení a rozsvítíte umělé osvětlení. V počátku doporučujeme svítit 8 hodin denně, dále minimálně 10 hodin denně – ovlivněno více faktory: intenzita světla, zdroj světla (T8/T5/LED), výška vodního sloupce, množství vegetace, dekorací (kameny, kořeny).
- Proveďte testy vody a veškeré hodnoty si zapište!
Po týdnu můžete přidat prvních pár maličkých rybek, které pomohou zajetí akvária.
Od této chvíle akvárium každý den pečlivě sledujte a kontrolujte stav vody, akvarijní ryby, techniku i samotné akvárium. Nyní už je vše jen a jen ve vašich rukou. Držíme vám palce a věříme, že to bude vaše AKVÁRIUM BEZ STAROSTÍ.