Nejčastěji kladené otázky nejen z diskuzí na akvaristických fórech a facebooku.
-
Akvárium – jak velké?
-
Vždy volte velikost akvária podle typu rybí osádky. Každý rybí druh má jiné minimální nároky na prostor. Proto si VŽDY před pořízením akvária projděte atlas akvarijních ryb a zjistěte jaké mají nároky nejen na prostor, ale i na parametry vody, zda-li je jim dobře v hejnu nebo jsou naopak samotáři, jestli se jedná o rybu klidnou či dravou atd. Předejdete tak mnoha problémům (nemoci, problematické léčení, úmrtí ryb)
-
-
Akvarijní set – ano či ne?
-
V dnešní době úplně bez problémů ANO. Za rozumnou cenu dostanete poměrně kvalitní výbavu a to i u malých setů. Jedinou nepříliš vhodnou částí u těchto setů je filtrace. Ta je často naddimenzována svým průtokem a naopak poddimenzována velikostí filtrační hmoty (biomolitan, bioakvacit atd.) Toto se dá vyřešit koupí jiného typu filtrace. Co se týče osvětlení, tak setové je dostačující pro nenáročné, případně některé druhy středně náročných akvarijních rostlin.
-
-
Je větší akvárium opravdu lepší pro začátečníka?
-
NE není tomu tak. Větší akvárium v počátku znamená pro DRTIVOU většinu lidí vetší finanční zátěž, než jakou se domnívali, že budou muset vynaložit. Ano, ve větším akváriu se lépe udržuje biologická rovnováha, ale toho lze s určitými základními zkušenostmi docílit i u malých nádrží. Malou nádrží se rozumí objem od 54 litrů do cca 80 litrů. Výhodou většího akvária je samozřejmě možnost zvolení větších druhů ryb, dále pak celkově větší počet ryb a i tvoření layoutu je jednodušší a poskytuje více možností.
-
Finanční příklad: pokud třeba narazíte na akvarijní set za 1.500 korun (set většinou obsahuje akvárium, podložku, akvarijní kryt s osvětlením, filtraci, někdy také topítko a drobné příslušenství), počítejte s celkovou investicí minimálně 4.000, tak aby vše vypadalo tak jak má. Budete totiž dokupovat akvarijní štěrk, rostliny, mnoho rostlin, které nejsou levné, hnojivo, síťky na ryby, spínací hodiny, prodlužovací kabel, skleněnou fajfku, krmení, ryby, atd. atd. atd. Bez toho všeho se akvaristika dělat prostě nedá.
-
-
Jaký písek/štěrk použít při zakládání dna v akváriu?
-
Pro začátečníka je nejjednodušší použít buďto obyčejný křemičitý písek nebo některý z barvených písků. Pěkně vypadá černé nebo tmavě hnědé dno. U mini a malých akvárií použijte zrnitost 1-2mm, u větších a velkých (od cca 100 litrů a více) použijte frakci 2-4mm (pokud budete mít 1-5, tak se svět nezboří). Drobnější a větší frakci než je doporučená se snažte vyhnout. (vyjímkou jsou speciální nádrže bez rostlin apod.)
-
-
Jaké hnojivo použít pod písek/štěrk a je to vůbec nutné?
-
Nutné to není. Je spousta nádrží, které fungují roky i bez zásobního substrátu či uměle přidávaných hnojiv (většinou akvária s poměrně velkým množstvím ryb). Na druhou stranu, pokud chcete pěstovat středně náročné druhy rostlin nebo jen chcete, aby vaše rostliny vypadaly lépe než nyní, tak je hnojivo spolu s kvalitním osvětlením to pravé ořechové. Pokud bychom se bavili o rostlinách hodně náročných, je umělé přidávaní hnojiv spolu s CO2 a vyšší intenzitou světla defacto nevyhnutelné.
-
-
Jaké akvarijní rostliny koupit a kde?
-
Jaké rostliny : na tuhle tu otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Je to totiž stejně záludné jako u pořizování ryb. Tak jako u ryb byste měli již předem znát nároky na jejich chov, tak i u rostlin byste měli znát nároky na jejich pěstování. Měli byste si dopředu “prolistovat” atlas akvarijních rostlin, zjistit jejich náročnost na světlo (ruku v ruce s tím také souvisí přidávání CO2 a hnojení) a také zjistit jejich cenu. Pouhá jedna rostlina v akváriu není defacto ničím užitečná a parádu vám také neudělá. Pokud začínáte s akvaristikou, rozhodně se porozhlédněte po nenáročných rostlinách a pokud máte nové akvárium, tak většinu z nich musí tvořit rostliny rychle rostoucí. Vše najdete v atlasu akvarijních rostlin.
-
Kde kupovat: nejlepším řešením je porozhlédnout se po přebytcích akvarijních rostlin na fórech nebo burze. Dalším řešením je jít si je koupit do akva prodejny. No a poslední možností je objednat si rostliny přes internet z pěstírny akvarijních rostlin nebo od některého z distributorů.
-
-
S jakým akváriem začít – malé či velké?
-
Začněte s tím, na co se cítíte jak po stránce finanční, tak po stránce vědomostní. Pokud se necítíte silní v kramflecích, začněte s akvarijním setem 54 litrů, což je rozměr 60x30x30cm. Ve výbavě dostanete vše co budete potřebovat, dokoupíte štěrk, rostliny (hodně rostlin), spínací hodiny, možná prodlužovací kabel a můžete začít. Výhodou tohoto základního rozměru je možnost umístit ho téměř na jakoukoli komodu či stůl, nezabere moc místa a údržba je také jednoduchá. Po 14 dnech až měsíci (podle toho jak se bude akváriu dařit) tam můžete dát i první rybičky (malé druhy rybiček podotýkám) a krásné akvárium je na světě!
-
-
Jaké druhy ryb zvolit do začátků
-
Stejně zapeklitá otázka jako s rostlinami. Pokud jste ale začátečník, dám vám jednoduchou a přímou odpověď. Začněte s drobnými živorodými rybkami (paví očka neboli gupky, platy či endlerky. Ve středně velkých nádržích už lze chovat i molly či mečovky. Je jich velký výběr, jsou krásně barevná, dobře a často se množí a i jejich odolnost je poměrně vysoká oproti některým jiným druhům ryb. Pokud vás akvaristika chytne (a ona vás chytne), tak se postupně seznámíte s dalšími druhy ryb, rostlin, dalšími možnostmi akvaristiky a dostanete se do dalšího levelu 😉
-
-
Jaké druhy ryb zvolit do miniakvárií?
-
Nejčastěji používanou nádrží v miniakváriích je 30 a 20 litrová. Pro chov drobných živorodých rybek jako je například endlerka doporučuji alespoň 30 litrů. Dalším využitím těchto miniakvárií je chov sladkovodních krevetek. Samostatnou kapitolou je pak chov betty splendens, tedy bojovnice pestré.
-
-
Betta a bettária – velikost akvária
-
Minimum je 30 litrů pro jednu rybu. A je to opravdu minimum a bez diskuzí. Nádrž hustě osázet rostlinami, filtraci nastavit na minimální průtok směřující k hladině akvária. Betty jsou ryby stojatých a mírně tekoucích vod, silný proud jim opravdu nedělá dobře. Vzduchování netřeba, filtraci ano! Pokud chcete chovat pouze betty, respektive více bett, tak jednoho samce a dvě samice umístěte alespoň do nádrže 80x40x35 (dxšxv). Nádrž by neměla být vyšší než oněch 35cm, ve své domovině žijí většinou ve vodním sloupci do 30cm. Pokud odečteme od 35cm vysokého akvária 5cm na dno a cca 2cm volné plochy mezi vrchní hranou akvária a hladinou, jsme na nějakých 28cm vodního sloupce a to je akorát. Přidat k nim můžete další rybky.
-
-
Betta a bettária – další vhodné rybky k této rybě
-
Betta je mírumilovná rybka. Hodí se i do společenského akvária, Pokud ji máte v mini akváriu, pořiďte jako další rybky například razboru klínoskvrnitou v počtu do 5 ks. Pokud je nádrž malá či střední, možnosti jsou samozřejmě větší. Krom již zmíněné razbory také dania pruhovaná, čichavce z rodu Colisa, přísavku thajskou. Možností je opravdu více, vždy je potřeba sledovat chování ryb. Ryby jsou potvory a i ty klidné občas pěkně zlobí a snaží se závojnatým rybám škodit jak to jen jde.
-
-
Neonky – počet a minimální velikost akvária
-
Nehodí se do mini a malých akvárií. Jedná se o hejnovou rybu, jejíž chování krásně vyniká v hejnu o počtu 30ks a více. Minimální nároky jsou akvárium 100x40x40cm, pokud bude mít akvárium na délku rozměr 150-200cm a počet neonek bude 200 a více kusů, budu to ta pravá podívaná!
-
-
Skaláry – počet a minimální velikost akvária
-
Nehodí se do malých a ani středních akvárií. Skalára je poměrně velká a dravá ryba, jako nejmenší rozměr pro 2 páry této ryby doporučuji nádrž 120x50x50cm. V menších nádržích většinou nedoroste rozměrů jakých je schopna ve větších a velkých akváriích, může být agresivní k ostatním rybám i rybám svého druhu. Skaláry nejlépe vyniknou v počtu 6 a více kusů. Velikost akvária od 150cm délky a 50cm výšky jim bude velmi vyhovovat a odvděčí se vám krásnou podívanou v podobě plujících “plachetnic” jedna za druhou po celé délce akvária.. Jako společníky jim můžete dopřát další tetrovité rybky či rybky živorodé. Možností je opět více.
-
-
Živorodky – počet a minimální velikost akvária
-
V mini akváriích začněte s počtem 4 samičky a 2 samečci. V malých akváriích počet 2-3 násobný. U větších akvárií je potřeba již přihlédnout k ostatním obyvatelům nádrže. Nezapomeňte, že živorodky se rády a zdařile množí. Snažte se mít vždy více samiček než samců. Ideálně v počtu 2:1.
-
-
Závojnatky – počet a minimální velikost akvária
-
Ideální chovat v počtu alespoň 3-5 kusů. Prostorové nároky jsou poměrně velké, při tomto uvedeném počtu by se mělo jednat alespoň o nádrž 120x40x40cm s kvalitní filtrací. Nádrž hustě osázet většími, případně tuholistými rostlinami. Jsou to nádherné ryby, dopřejte jim to nejlepší!
-
-
Jaké dřevo do akvária?
-
Takové, které si koupíte v akvaristické prodejně nebo takové, které vytáhnete z řeky, rybníku, přehrady, rašeniliště apod. Čím tvrdší a těžší dřevo, tím lépe. Ideálně zbavené kůry a nečistot. Dřevo/kořen můžete doma buď vyvařit (pokud máte dostatečně velký hrnec) nebo namočit do kýble/barelu/vany apod. a nechat louhovat ve 4% roztoku vody a sava po dobu alespoň 48 hodin. Čím déle tím lépe. Poté dobře opláchnout, klidně spařit vřelou vodou. Poté nechat 24 hodin vyčichnout na vzduchu. Pozor na uzavřené místnosti, savo leptá sliznice!
-
-
Jaké kameny do akvária?
-
Různé. A to doslova. Nejjednodušší je zajít si pro kameny do přírody. Snažte se si najít stejné typy kamenů, vypadá to pak v akváriu lépe, než jeden hranatý, druhý kulatý, třetí černý a čtvrtý bílý. Druhou možností je si nějaké kameny zakoupit v akva prodejně, v zahradnictví, v prodejně specializující se na prodej kamenů, na netu apod. Kamenům s vysokým obsahem vápence se snažte vyhnout, pokud máte již tak dosti tvrdou vodu. Z pár kámenů obsahující vápenec ale nepanikařte 😉
-
-
Dekorace typu ponorka, potápěč ano či ne?
-
Pokud je akvárium funkční po všech stránkách, tak proč ne. Je to otázka vkusu a nevkusu. Pokud začínáte, tak vás má zajímat jak vše udělat správně, jak fungují procesy v akváriu atd. Takže investujte raději do rostlin a do osvětlení s filtrací než do potápěčů, ponorek, mušlí apod.
-
-
Vzduchování – ano či ne a pokud ano, tak kdy?
-
Vzduchování není v dobře zarostlém akváriu vůbec potřebné. Stačí aby byl vývod z filtrace směrován k hladině a hladina tak byla jemně čeřena. Popřípadě použít rozstřikovací rampu, jak je poslední dobou možné vidět u mnoha nových akvárií. Vzduchování je potřeba u akvárií bez rostlin a také při léčení nemocí, kdy se zvyšuje o mnoho stupňů teplota vody. S vyšší teplotou vody totiž souvisí nižší hladina rozpuštěného kyslíku ve vodě.
-
-
Filtrace – stačí ta setová, nebo pořídit jinou?
-
Jak kdy a pro jaký účel. Obecně jsou filtrace v setových akváriích předimenzované svým průtokem a naopak poddimenzované filtrační hmotou. Je tedy potřeba si položit otázku jaký typ akvária budete tvořit, jaké ryby budou v akváriu, počet rostlin atd. Obecně ale doporučuji připravit se na výměnu setového filtru za vhodnější variantu. Například za čerpací hlavu a kostku biomolitanu (bioakvacitu).
-
-
Osvětlení – stačí to setové, nebo pořídit jiné?
-
Úplně stejný “problém” jako u setové filtrace. Opět nelze jednoznačně říci že stačí nebo nestačí. Na nenáročné rostliny 100% stačí, o tom žádná. Na rostliny náročné či pěstování zelených koberečků už to bude málo. Opět si tedy rozmyslete, zda-li chcete setové osvětlení v krytu, nebo zda-li bude mít akvárium otevřenou hladinu a nad ní usazena/zavěšena světelná rampa. Ještě dodám, že do některých krytů lze dodat přídavné LED osvětlení, případně nad zářivkové trubice umístit odrazové reflektory.
-
-
Podložka pod akvárium – je důležitá a pokud ano, co tam dát?
-
Podložku pod akvárium dejte vždy! Použijte buď přímo na míru ustřiženou podložku, kterou koupíte v akvaristice, nebo si uřízněte karimatku, tenký polystyren. Vše stačí do tloušťky 1cm. Podložka slouží pouze pod velmi jemné vyrovnání a dále pak k tlumení vibrací od podlahy.
-
-
Rybičky mají na těle bílé tečky, nafouklé bříško, neplavou, drží se na hladině atd. – co to je děje?
-
Rybička má některou z mnoha nemocí, kterou ryby trpí. Jedná se o velké téma a budeme se mu věnovat v samostatné kapitole, kterou připravujeme.
-
-
Mám živorodé rybičky (paví očka, platy, mečovky, endlerky apod.) a samička má nafouklé bříško. Budeme mít miminka?
-
Pokud samička nevykazuje některou z nemocí (například zježené šupiny), tak ano, bude mít malé rybičky. Ve chvíli, kdy bříško začíná jakoby hranatět a v místě řitního otvoru se objevuje tmavá skvrna, je již jen pár hodin od porodu. Samice porodí živá mláďata, která můžete, ale nemusíte oddělit od ostatních ryb a matky.
-
-
Některá akvária jsou bez rostlin a stejně je to prý dobře? Jak to tedy je?
-
V některých akváriích opravdu nenajdete ani kytičku. Nejčastěji se jedná se o napodobení biotopu afrických jezer Tanganika a Malawi spolu s chovem afrických cichlid. Také některé další biotopní nádrže nemusí obsahovat rostlinnou část, ale pouze kořeny, větve, spadané listí apod.
-
-
Dá se věřit prodavačům v akvaristických prodejnách?
-
Noooo… většinou ne. Je to velmi smutné, ale je to praxe snad vše akvaristů, které znám. Existují výjimky, ale je jich jako šafránu. Než tedy začnete utrácet v jakékoli prodejně či burze, navštivte některý z webových portálů či FB skupin a nechte si od zkušených poradit. Vyhnete se mnoha problémům a ušetříte spoustu peněz. O slzách vašich dětí při úmrtí rybiček ani nemluvím.
-
-
Ancistrus a Gibbiceps – ano či ne a kam?
-
Do mini nebo malého akvária ani jeden druh nepatří! Do středního akvária už ancistruse dát můžete. Gibbiceps patří jen do velkých, respektive obřích nádrží. V dospělosti je to ryba dosahůjící 40-60cm! Také počítejte s tím, že jsou to ryby dna, je potřeba tomu přizpůsobit akvárium, potravu.
-
-
Šneci – jsou užiteční nebo škodí akváriu?
-
Šneků se v akváriu vůbec neděste.
-
-
Topítko – jaké mám koupit a jak ho nastavit?
-
Vždy kupujte topítko dimenzované na vaši nádrž a vždy pečlivě čtěte návod! Pokud do akvária umístíte nové topítko, nastavte na začátku vždy nižší teplotu než požadujete. Choďte pravidelně co hodinu kontrolovat teplotu v akváriu a případně zeslabte či zesilte topítko regulátorem. Dnes má každé topítko svůj termostat a vypne se v případě požadované teploty. Ovšem ne všechna topítka pracují přesně a i u topítka může dojít k poruše. Může dojít k přehřátí nádrže a úmrtí celé rybí osádky. Také rostliny to mohou odnést velmi škaredě.
-
-
Topítko – kam s ním a jak ho zakamuflovat?
-
Topítko lze umístit v poloze naležato i nastojato. Nastojato je podle mne praktičtější. Topítko umístěte na zadní stranu akvária tak, aby bylo celé ponořené. Před topítko můžete umístit kořen, rostliny i kameny (pozor na možnost sesunutí kamenů!). Vždy nechte okolo topítka trochu místo, aby mohl proud od filtrace roznášet teplejší vodu po celé nádrži.
-
-
Musí být topítko stále zapnuto?
-
ANO! Topítko má v sobě termostat a vypne/zapne se podle vámi nastavené teploty. Přes léto, případně pokud máte dostatečně teplý byt či dům můžete topítko vypnout a z akvária odstranit. Teplotní podmínky jsou pro různé druhy ryb odlišné, vždy prostudujte atlas akvarijních ryb.
-
UPOZORNĚNÍ: při údržbě akvária vždy vypínejte topítko ze zásuvky z důvodu bezpečnosti!!
-
-
Musí jet filtrace NONSTOP?
-
ANO! Filtraci vypínat pouze v ojedinělých případech, například při údržbě akvária, přestavbě, čištění filtrace apod.
-
-
Jakou filtraci pořídit pro mé akvárium?
-
Filtraci vždy vybírejte podle velikosti vašeho akvária a podle toho, co bude v akváriu plavat či růst. Vždy máte na výběr ze dvou základních filtrací. Filtraci vnitřní a filtrací vnější, dnes všude uvedenou jako externí. Je jen na vás a na vaši peněžence, kterou si vyberete. Obě varianty jsou správné. U nádrží velkých a obřích se již vyplatí pořídit rovnou filtraci externí, někdy více kusů, případně kombinace vnitřní a vnější. Samostatnou kapitolou je pak výroba vlastní externí filtrace.
-
Za Akvárium bez starostí – Martin Horák